Domáce úlohy /cvičenia na rozvíjanie schopností potrebných pre učenie/
Zúzik a iné dietky: Ak je dieťa dlhšie choré, dajú sa s ním robiť tieto jednoduché a pritom efektívne cvičenia aj doma a najlepšie - každý deň.
Tieto sú zamerané hlavne na zrakovú pamäť a pozornosť, no postupne pridám ďalšie, aby bolo z čoho vyberať a cvičenia neboli len jednostranne zamerané.
Hry, ktoré precvičujú schopnosti potrebné pre správne učenie
POZOR: tieto hry stimulujú oblasť, s ktorou má dieťa pravdepodobne problémy. Preto sa nehrajte dlho, ale radšej krátko a hlavne pravidelne, pokiaľ možno každý deň cca 5 - 10 minút. Tak dieťa nepocíti nechuť k cvičeniu, ktorá je nežiadúca pre rozvoj v danej oblasti. Pravidelnosťou postupne dochádza k zmenám k lepšiemu, čo by sa malo odraziť aj pri práci v škole.
1. PEXESO
zraková pamäť, pozornosť
- hrajte sa PEXESO /môžete začať s menším množstvom párov a postupne pridávať ďalšie/
2. OTÁZKY K OBRÁZKU
zraková pamäť, pozornosť
-dieťa sa minútu pozerá na obrázok a potom ho otočíte, vidíte ho len vy. Pýtajte sa otázky typu: Akej farby má dievča sukňu? Koľko letelo na oblohe vtáčikov? a pod. /vopred mu povedzte, na čo je cvičenie zamerané/
3. SLOVNÝ OPIS OBRÁZKU
zraková pamäť, pozornosť, vyjadrovanie
- dieťa sa pozerá minútu na obrázok podobne ako v predošlom cvičení a potom, /keď už ho nevidí/, sa ho pokúsi čo najviac do detailov slovne popísať /vopred mu povedzte čo budete od neho žiadať/
4. OBRÁZKOVÝ RAD – konkrétne tvary
zraková pamäť
- pri tomto cvičení má dieťa jazyk medzi zubami, aby si nepomáhalo slovami, len zrakom
- napr. s obrázkami z pexesa
Položte vedľa seba postupne cca 8 obrázkov /bez slova/ a dieťa sleduje a snaží sa zapamätať poradie v akom sú uložené /ukladajte ich v smere zľava do prava, čo je smer čítania/. Potom nechajte dieťa ako dlho potrebuje bez slova pozerať a snažiť sa zapamätať poradie. Ak je pripravené, svoj rad zakryte a dieťa zo svojho setu rovnakých kartičiek má vytvoriť rovnaké poradie tvarov. Potom oba rady odokryte a porovnajte. Ak dieťa robí veľa chýb, vyberte menej obrázkov a postup zopakujte až pokým bude pracovať bez chyby. Postupne pridávajte po obrázku a meňte poradie.
5. OBRÁZKOVÝ RAD – abstraktné tvary
zraková pamäť
- obmena cvičenia – dá sa robiť aj so sedmovými, prípadne žolíkovými kartami
- pri tomto cvičení má dieťa jazyk medzi zubami, aby si nepomáhalo slovami, len zrakom
Na papieriky nakreslite ceruzkou cca 8 ks rôznych geometrických tvarov, prípadne malý a veľký rovnaký geometrický tvar /na každý papierik jeden tvar/, urobte 2 exempláre z každého tvaru. Položte vedľa seba postupne obrázky /bez slova/ a dieťa sleduje a snaží sa zapamätať poradie v akom sú uložené /ukladajte ich v smere zľava doprava, čo je smer čítania/. Potom nechajte dieťa tak dlho ako potrebuje bez slova pozerať a snažiť sa zapamätať si poradie obrázkov. Ak je pripravené, svoj rad zakryte a dieťa zo svojho setu rovnakých kartičiek vytvorí rad obrázkov v rovnakom poradí. Potom oba rady odokryte a porovnajte. Ak dieťa robí veľa chýb, vyberte menej obrázkov a postup zopakujte, až pokým bude pracovať bez chyby. Postupne pridávajte po obrázku a meňte poradie.
6. DETSKÉ ČASOPISY
rôzne - logické myslenie, pravo-ľavá orientácia, orientácia v priestore a pod.
detské časopisy zamerané na krížovky, osemsmerovky, logické hádanky – vekuprimerané /resp. primerané schopnostiam dieťaťa – postupne môžu byť o trochu ťažšie, „krok pred dieťaťom“
7. TLIESKANIE NA SLOVO , level 1-3
akustická pozornosť, sústredenie, diferenciácia podstatných zvukov od nepodstatných
vyberte krátky text, v ktorom sa častejšie opakuje nejaké slovo.
1. level: Čítajte text tak, aby vám dieťa nevidelo na ústa a požiadajte ho, aby pri počutí určeného slova tlesklo rukami.
2. level: Keď to zvládne bez chyby, postite tichú hudbu a cvičenie opakujte
3. level: Keď zvládne aj to, pustite hovorenú reč /televízor a pod/ a urobte cvičenie ešte raz
8. OBRAZEC ZO ZÁPALIEK
zraková pamäť
zo zápaliek /špáradiel vytvorte na stole jednoduchú zostavu. Nechajte dieťa nech si ju pozorne prezrie. Keď je pripravené, zostavu zakryte a nechajte dieťa urobiť to isté. Potom obe zostavy porovnajte. Hrajte sa tak, pokým dieťa nie je schopné urobiť rovnakú zostavu. Postupujte od jednoduchších zostáv k zložitejším.
9. RUČIČKOVÉ HODINY
Pravo-ľavá orientácia, abstraktné myslenie, orientácia v čase
Naučte dieťa poznávať čas na ručičkových hodinách. Spolu si vyrobte /alebo kúpte/ papierové ručičkové hodiny a hrajte sa s nimi. Môžete použiť príklad s pizzou, rozdeľte pizzu na polovičku /koľko je polovičiek?/ , potom na štvrtiny /koľko je štvrtín? Ukáž mi jednu štvrtinu, ukáž mi tri štvrtiny. Koľko je v jednej polovičke štvrtín? a pod. – pre staršie deti/. Jednu štvrtinu aj tri štvrtiny určujte tak, akoby to boli hodiny.
1. Najprv naučte deti akú úlohu má ktorá ručička /malá – hodinová, ukazuje hodinu, veľká – minútová, ukazuje minúty, resp. pol, štvrť, trištvrte a celú hodinu.
2. Potom ho naučte spoznávať celú hodinu.
3. Potom pol hodinu
4. Potom štvrť a trištvrte hodinu.
5. Minúty sa učia nakoniec.
Nikdy neučte nasledujúci krok, pokým dieťa nezvládlo predošlý.
10. TELOVÉ HODINY
Pravo-ľavá orientácia, zrkadlové tvary, hrubá motorika
Toto cvičenie je samozrejme možné robiť len vtedy, ak dieťa už pozná ručičkové hodiny.
Postavte dieťa oproti sebe a povedzte mu: Ty si hodiny. Ja sa budem na teba pozerať a ty mi budeš ukazovať čas.
Ďieťaťu najprv dajte vyskúšať, či vie ukázať 12.00, pol šiestej, štvrť na deväť – to sú symetrické časy. Potom mu dávajte rôzne časy a ak ukazuje zrkadlový čas, upozornite ho na podstatu jeho chyby. Precvičujte rôznymi slovnými pokynmi– pol piatej = 4.30 = 16.30 a pod. Vymeňte si role.
.
- Základné informácie
- Základné odporúčania pre prácu s deťmi s VPU
- List rodičom
- Pre žiakov
- Iné informácie
- Aktuality
- Pre učiteľov: Metodické minimum pre pedagóga o ADHD,ADD,ŠPU
- ADHD a ADD
- Ako zvládnuť stres
- Pre rodičov - Motorické cvičenia na doma
- Pre rodičov - Ako zvládnuť nesústredenosť
- Pre rodičov - prevencia a včasné zachytenie porúch učenia
- Pre rodičov - odporúčaná literatúra pre úspešné rodičovstvo
- Slovník pojmov
- Domáce úlohy /cvičenia na rozvíjanie schopností potrebných pre učenie/
Navigácia