Aktivitu pripravila: E.Juhošová
Názov aktivity: SCÉNKA
Postup aktivity: Žiaci stoja v rade za sebou. Jeden žiak ide s učiteľom za dvere a dohodnú sa na krátke pantomimickej scénke – napr. Daj motorku dole zo stojana, nasadni a naštartuj... Ostatní žiaci zatiaľ v triede urobia rad tak, aby nevideli dozadu. Žiak príde k žiakovi, ktorý je posledný v rade, poklepká ho po pleci, ten sa otočí a žiak mu pantomimicky stvárni scénku. Ten si ju pozrie, poklepká ďalšieho, predvedie, čo videl. Takto sa to opakuje až v poslednému žiakovi v rade, ten sa v závere otočí a predvedie všetkým. Potom originál verziu predvedie prvý žiak a porovnávame. Celá aktivita prebieha potichu, každý sa snaží sústrediť, každý predvedie svoju časť len raz. Otázky: Čo sa stalo? Prečo sa scénka zmenila? Čo bolo pre vás ťažké/ľahké? Viete, čo takto funguje v živote? Otázkami dovedieme žiakov k tomu, že takto fungujú klebety. Že v živote je dôležité všetko si overiť, možno aj z viacerých zdrojov a nie hneď veriť všetkému. Keďže každý prežívame iné situácie, sme rôzni, pri interpretovaní informácií pridávame svoj pohľad a aj nechtiac meníme skutočnú pravdu.
Aktivitu pripravila: E.Juhošová
Názov aktivity: DVA TESTY
Postup aktivity: Téma: rôzne, napr. Hodnoty v živote, alebo Naše vzory... Žiaci si najprv urobia prvý test, učiteľ diktuje otázky, stačia aj tri. Potom si urobia hrubú čiaru a druhý test. Je dôležité povedať, že si to robia pre seba, že sa to nebude nahlas prezentovať. Reflexia: Ktorý test bol jednoduchší? Prečo? Čo je vlastne sláva? Kto je pre vás vzorom? V závere citát.
Otázky k prvému testu: Vymenuj 5 najbohatších ľudí sveta. Vymenuj posledných 5 výhercov Wimbledonu alebo Svetového pohára FIFA. Vymenuj posledných 5 Miss Slovenska alebo Miss World. Vymenuj 10 ľudí, ktorí dostali Nobelovu alebo Pulitzerovu cenu. Vymenuj aspoň 5 hercov, ktorí boli ocenení na Academy Awards ako najlepší herec alebo herečka.
Otázky k druhému testu: Vymenuj zopár učiteľov, ktorí ťa podporovali v škole a ovplyvnili tvoju cestu. Vymenuj 3 priateľov, ktorí ti pomohli v ťažkých chvíľach. Vymenuj 5 ľudí, ktorí ťa naučili niečo, čo stálo za to. Spomeň si na pár ľudí, ktorí ti umožnili cítiť sa dôležitým a výnimočným. Spomeň si na 5 ľudí, ktorí si užívajú čas, ktorý s tebou trávia.
Citát: Ľudia, ktorí v našich životoch robia skutočný rozdiel nie sú tí, ktorí získali najviac ocenení, majú najviac peňazí alebo sú najviac vážení. Sú to tí, ktorým na nás skutočne záleží. (Charles Schulz)
Aktivitu pripravila: L.Šišmičová
Názov aktivity: WEBOVÉ STRÁNKY S FOTOGRAFIAMI
Postup aktivity: Tento krát by som s vami chcela zdieľať skvelé webové stránky, kde sa nachádzajú fotky z celého sveta. O každej téme sa dá diskutovať s deťmi buď predtým, ako si ich pozriete alebo potom ako porovnávanie s tým, čo povedali. Fotky si môžete pozerať priamo na internete alebo si dopredu vyberte iba zopár a tie si stiahnite.
WHAT THE WORLD EATS http://menzelphoto.com/galleries/what-the-world-eats/ Prvá stránka je zameraná na jedlo. Sú na nej fotky z rôznych krajín sveta, na ktorých je odfotená týždenná spotreba jedla danej rodiny. V krátkom popise je uvedené, odkiaľ rodina pochádza, koľko ľudí sa stravuje a aká je suma jedla za týždeň. Všetko je prerátané na americké doláre, aby ste si to mohli porovnať a niektoré rozdiely sú teda fakt obrovské.
WHERE CHILDREN SLEEP http://jamesmollison.com/books/where-children-sleep/ Na druhom webe sú fotky detských izieb. Opäť sú to deti z rôznych krajín a rôzneho veku (od 4 do 15 r.).
DOLLAR STREET https://www.gapminder.org/dollar-street/matrix Tretí web je najrozsiahlejší a jeho fotky vám môžu slúžiť ako zdroj diskusií aj pár týždňov – nachádza sa tam viac ako 130 kategórii, ktoré si viete prepnúť a pozrieť si fotky z celého sveta (najobľúbenejšiu hračku, ako vyzerajú rodiny, domy, toalety, postele, domáce zvieratá,...). Pri každej fotke je napísané, z akej krajiny rodina pochádza a je tam uvedený mesačný príjem rodiny.
Aktivitu pripravil: P.Humay
Názov aktivity: MAKY
Medzi kartami DIXIT som našiel kartu MAKY. Uprostred červeného makového poľa je jeden osamotený biely mak.
Postup aktivity: Ukážte deťom kartu (alebo premietnite na el. tabuli). Začnite vlastným opisom obrázka jednoduchými vetami. Jeden po druhom opíšte obrázok. Zrejme sa všetci zhodnú na tom, že biely mak je osamelý, smutný, vyčlenený. Spýtajte sa: „Ako by ste sa cítili v úlohe bieleho maku?“ Nechajte rozprúdiť debatu v kruhu, deti sa väčšinou chytia. Zamyslite sa a spýtajte sa detí: „Je to naozaj tak? Sme si istý, že tento obrázok je verná kópia originálu? Čo ak niekto len vystrihol malý kúsok väčšieho obrazu s makovým poľom. Čo ak obklopuje jeden biely mak kruh červených makov a tie sú obklopené obrovským kruhov bielych makov. Potom by sa tie pocity zmenili, zmenil by sa aj fakt, kto je v prevahe a kto nie.“
Aktivita Vás môže zaviesť k debate o inakosti, rozdielnosti, vyčlenenosti, rovnako k svojskému vnímaniu reality a pravdy. Autenticky využite názory detí a korigujte ju len v prípade, že by sa „zvrhla“ nevhodným smerom.
Aktivitu pripravil: P.Humay
Názov aktivity: KAMENE (MENÁ SO SLOVNÝM PRÍDAVKOM)
Potrebujete malé kamienky spred domu (alebo korálky, polodrahokamy (tie sa vám nemusia vrátiť späť), čokoľvek, čo sa dá počítať). Ja som naozaj nazbieral kamene z ulice, umyl ich a uskladňujem ich v drevenej nádobke od kávy z Lidla.
Postup aktivity: Nádobku s kameňmi dám kolovať v kruhu a vyzvem deti, aby si vzali 1,2 alebo 3 kamienky. Keď sú kamene rozdané, vysvetlím aktivitu. Každý z vás sa teraz predstaví s „výstižným slovným prídavkom“ k svojmu menu začínajúcim na rovnaké písmeno ako vaše krstné meno a ktorý vás veľmi charakterizuje. Keď mám len jeden kameň, poviem: Puntičkársky Peter. Keď mám kamienky dva, Príjemný puntičkársky Peter. A keď som bol pahltný a kamene mám 3, poviem Pekný príjemný puntičkársky PETER. Aktivita odhalí, kto si vie zo seba vystreliť, kto je zábavný, tvorivý, kto utiahnutý s problémom sa prezentovať. Určite nenúťte nikoho nasilu, dodržte právo zdržať sa slova.
Aktivitu pripravila: K.Borguľová
Názov aktivity: CINQUAIN (čítaj senkén)
Postup aktivity: Je to krátka, päťveršová básnická forma, ktorej úlohou je vystihnúť pointu čo najmenej slovami. Žiaci si okrem uvedomenia pointy a jej vyjadrenia prostredníctvom minima slov precvičia aj slovné druhy. Použitie – výstižne popísať situáciu, vzťah, človeka, hocičo. Variácie – jeden žiak robí jeden cinquain/viacero žiakov robí jeden cinquain a pod. Príklad:
- riadok (téma)
- riadok (2 prídavné mená popisujúce tému)
- riadok (3 slovesá, slovesné spojenia, popisujúce tému)
- riadok (4-slovná veta na tému)
- riadok (metaforické, jednoslovné vyjadrenie témy)
Láska
nádherná, tajuplná,
bolí, hory prenáša, hreje pri srdci
Každý ju chce spoznať
Oheň
Navigácia