• Aktivitu pripravila: D.Glovňová

          Názov aktivity: PEKNÉ SLOVO DO NOVÉHO ROKU

          Postup aktivity: Aktivita vhodná napríklad po nástupe do školy po Vianočných prázdninách.

          Pomôcky: papiere (príp. papierové kartičky, pero, škatuľa)

          Rozdáme žiakom papiere (stačí A5). Preložíme ich na polovicu. Povieme žiakom pravidlá a pokyn. „Nepoužívame škaredé a neslušné slová. Nepíšem to, čo by sa mne nepáčilo následne čítať.“  Na papier pred sebou žiak napíše svoje meno (mladším žiakom môžeme rozdať papiere s menami). Vložíme papiere do škatule. Škatuľu dáme kolovať a každý žiak si vyberie jeden papier. Prečíta si meno žiaka na papieri a napíše nejakú peknú vlastnosť, črtu alebo niečo, čo sa mu na tejto osobe páči. Vloží papier do škatule a vyberie si iný papier (prípadne škatuľa koluje a žiaci si vyberajú papiere). Toto opakujeme niekoľkokrát.  Ak si vytiahnu svoje meno, papier si môžu vymeniť alebo napíšu niečo pekné o sebe J. Čím viac odkazov napíšu, tým lepšie. Píšu len pozitívne odkazy.

          Ďalší deň si papiere rozdáme a odkazy si prečítajú spoločne, alebo aj ostatným. V niektorých triedach je dobré, aby si odkazy prečítal vopred učiteľ.


          Aktivitu pripravila: Ž.Tulinská

          Názov aktivity: NAJDÔLEŽITEJŠÍ ĽUDIA V MOJOM ŽIVOTE

          Postup aktivity: Aby človek dokázal budovať sebaúctu a kladný vzťah k sebe samému, je potrebné, aby sa mu aj z jeho najbližšieho okolia dostávalo dostatok uznania a lásky. Najčastejšie nám vyjadrujú uznanie, pochvalu, či nejaký kompliment naši najbližší, alebo priatelia.  Na komunite sme sa s deťmi rozprávali, kto je pre nich v živote dôležitý (rodičia, príbuzní, priatelia, učiteľ, tréner...) Po všeobecnej diskusii si mali nakresliť kvet so šiestimi lupeňmi a napísať šesť ľudí, ktorí sú pre nich v živote dôležití. Následne sme rozoberali koho napísali a prečo.


          Aktivitu pripravil: P.Humay

          Názov aktivity: TRI SITÁ SOKRATA

          Postup aktivity: Sedíte v kruhu, deťom poviete, že dnes im prečítate poučný príbeh. Hodí sa vtedy, keď potrebujete v triede vyriešiť ohováranie, komentovanie niekoho v jeho neprítomnosti, klebety alebo hlúpe reči na adresu spolužiaka alebo kolegu. Po vypočutí príbehu sa rozprúdi diskusia, zasahujte do nej len v prípade keď je to nutné. Neskôr, keď sa podobná situácia vyskytne znova, už postačí povedať: „Je to pravdivé, dobré a potrebné?“

          Príbeh o Sokratových troch sitách:

          Jedného dňa prišiel k Sokratovi akýsi rozčúlený človek. „Počul si už, Sokrates, čo urobil Tvoj priateľ? Musím Ti to ihneď povedať.“

          „Moment,“ prerušil ho mudrc. „Preosial si to, čo mi chceš povedať, cez tri sitá?“

          „Cez tri sitá?“ prekvapene sa opýtal ten človek.

          „Áno, cez tri sitá. Prvým sitom je PRAVDA. Preskúmal si, či všetko čo mi chceš povedať, je naozaj pravda?“

          „Nie, len som to počul a ...“

          „Tak teda si to zaiste preosial cez druhé sito, ktorým je DOBRO. Je to čo mi chceš povedať, keď už to nemôžeš dokázať, aspoň dobré?“

          Ten druhý váhavo odpovedal: „Vôbec nie, práve naopak...“

          „Aha,“ prerušil ho Sokrates. „Tak použime ešte tretie sito. Pozrime sa, či to čo mi chceš povedať a čo ťa tak rozrušilo, je POTREBNÉ.“

          „Potrebné to veru nie je...“

          „Teda“, usmial sa mudrc, „keď to nie je ani pravdivé, ani dobré, ani potrebné, radšej na to zabudni a nezaťažuj tým ani seba, ani mňa, ani nikoho iného.“


          Aktivitu pripravil: P.Humay

          Názov aktivity: ČAS – TU A TERAZ

          Postup aktivity:  Čas je veľký DAR. Je to vlastne naše jediné skutočné vlastníctvo.  A je len na nás ako ho využijeme. Nie je totiž nič smutnejšie a zbytočnejšie ako práve uplynutá premárnená hodina. Najdôležitejšia doba na svete je PRÁVE TU A TERAZ. A najdôležitejšie je to, čo práve teraz urobíme. Minulosť nedokážeme zmeniť. A budúcnosť je zatiaľ len v našich predstavách. Ak by ti vládca času daroval jednu hodinu navyše, čím by si ju naplnil. Čo presne by si urobil, aby si ju využil naplno?


          Aktivitu pripravila: L.Šišmičová

          Názov aktivity: AKÝM ČLOVEKOM CHCEM BYŤ?

          Postup aktivity: Prineste veľký papier, na ktorý nakreslite obrys človeka. Spýtajte sa žiakov, akým človekom by chceli byť o pár rokov, keď budú starší, dospelí. Nechajte ich hovoriť prídavné mená a zapisujte ich do obrysu človeka. Každý môže napísať jedno prídavné meno a potom spoločne doplníte ďalšie. Tohto človeka si potom môžete nechať vystaveného v triede, aby ho žiaci mali na očiach a pomaly sa k svojmu ideálnemu človeku približovali. J Samozrejme, tento plagát môže byť námetom ďalších diskusií: Ako sa ním stanem? Ako by mali vyzerať moje činy, ak chcem byť ..... (doplňte príd.meno z človeka)? Poznám niekoho, kto je takýto? atď.


          Aktivitu pripravila: L.Šišmičová

          Názov aktivity: VYMYSLITE SPOLOČNÝ PRÍBEH

          Postup aktivity: V kruhu vymyslite spoločný príbeh. Učiteľ môže začať prvou vetou. (Príklady, ako môžete začať: Svetlá zrazu zhasli a izba sa ponorila do tmy... V podkroví som našiel pár zázračných okuliarov a neuveríte, čo s nimi vidím... Moje meno sa mi naozaj nepáčilo a tak som sa rozhodol zmeniť si ho... Poštár mi doručil taký veľký balík, že sa mi nezmestil cez dvere... Keď som otvoril chladničku, zbadal som tam niečo, čo by som tam nečakal... Mama musela odísť do obchodu a ja som sa mal starať o malého brata...) Postupne pridá každý žiak k príbehu tiež jednu vetu. Mali by ostať v téme, príbeh by mal dávať význam. Ak sa vám podarí vymyslieť pekný príbeh, na druhý deň si príbeh môžete spracovať vo forme komiksu – každý žiak urobí jednu časť. J