• Aktivitu pripravila: T.Rosinská

          Názov aktivity: TRUHLIČKA NÁPADOV

          Postup aktivity: Každé dieťa dostane kúsok papiera, na ktorý napíše tému alebo otázku, o ktorej by sa na ranných komunitách chcelo rozprávať, témy na papieriky sa píšu anonymne. Všetky papiere potom dáte do krabice/truhličky/obálky a postupne po jednej na ranných komunitách vyberáte.


          Aktivitu pripravila: T.Rosinská

          Názov aktivity: „HOVORÍ TEN, KTO MÁ LOPTU“

          Postup aktivity: V rámci rannej komunity sa používa lopta, stále tá istá. Loptu drží vždy ten, kto rozpráva. Ostatní počúvajú a neskáču do reči.


          Aktivitu pripravila: Ž.Tulinská

          Názov aktivity: DISKUSNÉ TÉMY

          Postup aktivity: Ak deti nemajú témy, o ktorých by sa chceli rozprávať, otázky môže dávať aj učiteľ. Žiaci sa k nim postupne vyjadrujú, stále nezabúdame na precvičovanie Aktívneho počúvania (rozpráva iba 1 – ostatní počúvajú). Témy, ku ktorým sa v 7.C počas septembra rozbehli najlepšie diskusie, boli: Na čo sa ľudia zvyknú tešiť? Kedy sa k nám správajú ľudia priateľsky? Čo môže byť v škole/na krúžku/počas prestávky príjemné? Čo sa mi celkom darilo minulý školský rok?


          Aktivitu pripravil: P.Humay

          Názov aktivity: AKTIVITA TICHO

          Postup aktivity: Vstúpite ticho do triedy, ak deti ešte nesedia, naznačíte im, aby si sadli do kruhu. Držíte v ruke kotvu, u nás samozrejme PUK HK Nitra. Kto má PUK, má slovo, nikto iný nehundre, nerozpráva. PUK = máš slovo. Držím v ruke puk, cca 30 sekúnd a vychutnávam ticho, prezerám si deti. Podám puk dieťaťu po mojej ľavej ruke, od srdca...  a poviem: Urob presne to isté čo ja. Jeden po druhom sa ticho zamýšľajú čo sa deje. Posúvajú si PUK. A rozmýšľajú prečo sa to deje. Je zábavné sledovať deti, jeden sa ticho vyciera, druhý sa snaží prísť na príčinu môjho konania, tretí zdržuje, každý po svojom. O chvíľku sa kruh uzavrie a ja sa pýtam: PREČO som to urobil? Čo myslíte. Dostavia sa krásne odpovede:

          Včera sme nevydržali byť ticho, dnes sa to znova učíme.

          Ticho je dôležité na pozornosť, koncentráciu.

          V tichu sa viem sústrediť.

          V tichu sa dobre pracuje. A TAK ĎALEJ. Deti samé prídu na svoje pravdy, dôležité je, aby to precítili a prijali. Niekto si povie, že BLBOSŤ. Ale zdanie klame.


          Aktivitu pripravila: L.Šišmičová

          Názov aktivity: KRÁTKY FILM

          Postup aktivity: Pustite žiakom krátky film Alike (má 6 minút, nájdete ho v tomto článku https://www.musse.sk/kultura-a-umenie/tento-kratky-animovany-film-vam-ukaze-ako-spolocnost-potlaca-kreativitu-v-kazdom-z-nas ). Žiakom neukážte názov článku, mali by vidieť iba video. S týmto videom môžete pracovať rôzne – ešte pred pozeraním sa môžete žiakov spýtať, o čom si myslia, že tento krátky film bude (podľa názvu). Video taktiež môžete v polovici pauznúť a spýtať sa ich, ako si myslia, že bude pokračovať ďalej. Po pozretí celého videa si sadnite do kruhu a o filme diskutujte. Čo si o filme myslia? Páčilo sa im? Bolo im z toho niečo známe? O akej vlastnosti bolo toto video? Vidia paralely s vlastným životom? (Poznámka: Je možné, že sa spolu dostanete k záveru, že škola je zlá. To nechceme.J) Pokračujte otázkami: Čo robia žiaci pre rozvoj svojej tvorivosti, kreativity? Aké činnosti vykonávajú v škole či mimo školy, aby neskončili ako všetci tí vyblednutí ľudia? S kým z videa sa najviac stotožňujú? Čo môžu ľudia robiť, aby v dobrom vytŕčali z radu? atď, otázok sa dá klásť veľmi veľa. S týmto filmom môžete pracovať aj viac dní.


          Aktivitu pripravila: K.Borguľová

          Názov aktivity: ROZOSMEJ MA

          Postup aktivity: Žiaci sedia v kruhu. Prihlásia sa dvaja dobrovoľníci – jeden ten, ktorý bude rozosmievať a druhý ten, ktorého sa bude snažiť rozosmiať. Ten, ktorý rozosmieva, môže iba rozprávať, prípadne pridať mimiku tváre, nesmie sa druhého chytať, štekliť ho, atď. Túto challenge vyhrá ten, ktorý rozosmieva, v prípade, že sa mu toho druhého podarí rozosmiať tak, že mu je vidno zuby. J Potom sa prihlásia ďalší dobrovoľníci. Pokiaľ sa stane, že sa žiak naozaj nezasmeje, učiteľ môže povedať: A teraz ho rozosmejeme všetci! A smeje sa celá trieda. Cieľom tejto aktivity je naučiť deti kontrolovať sa, no na druhej strane aj uvoľniť sa. Táto aktivita je vhodná najmä do hokejových tried, prípadne do tried, kde sa žiaci nevedia po zazvonení upokojiť.


          Aktivitu pripravila: D.Glovňová

          Názov aktivity: LEVITUJÚCA STOLIČKA (zamerané na spoluprácu)

          Postup aktivity:

          Potrebujete 2 laná (cca 5 m), stoličku a stopky.

          Úlohou všetkých žiakov spolu je pomocou 2 lán zdvihnúť stoličku do vzduchu a udržať ju „levitujúcu“ pol minúty. Podmienkou je, aby boli zapojení všetci žiaci. Výber riešenia je na nich. Dobre spolupracujúcej skupine bude táto aktivita trvať asi 5 minút, menej spolupracujúcej aj dlhšie.