Zápis do 1. ročníka
IQ olympiáda
Milí žiaci,
aj v tomto školskom roku sa môže zapojiť do súťaže IQ olympiáda.
V prípade záujmu je potrebné sa zaregistrovať na https://test.iqolympiada.sk/vstup_pre_ziakov/?registrace
Zaregistrovať sa môžete do 5.4.2024. Súťažiť sa bude v dňoch 15.4.-21.4.2024 formou online testu zo školy alebo z domu.
Viac informácií nájdete v priloženom súbore, kde je aj odkaz na stránku súťaže.
Vaši matikári
Rovesnícke učenie
Do fotogalérie bol pridaný nový album Rovesnícke učenie.
V pondelok 25.3 2024 k nám prišli dve dievčatá z IX.A, ktoré nás na slovenčine naučili, čo je to konspekt. Z textov sme si urobili stručné poznámky, ktorých tvorbu využijeme aj na iných predmetoch. Počas hodiny sme sa zahrali so slovíčkami a keď zazvonilo, tak nám deviatačky rozdali cukríky.
Snáď sa k nám Simona a Barborka ešte niekedy vrátia!
Laura Dérerová z V.C
2 percentá z dane
Dobrý deň, milí rodičia, aj tento rok Vás chceme požiadať o 2 percentá z dane pre našu školu. V prílohe je tlačivo. Vopred ďakujeme.
Svetový Deň vody
Veľkonočné tradície 1.B
Tandemové vyučovanie
Začiatkom školského roka si pani učiteľky Barusová a Šulganová naplánovali tandemové vyučovanie.
Prvé stretnutie sa uskutočnilo v decembri, pred najkrajšími sviatkami v roku, kedy sa deti oboznámili s najstaršími remeslami našich predkov. Medzi prvé remeslá patrilo aj drotárstvo. Vďaka nemu žiaci dokázali zhotoviť krásny stromček šťastia, ktorý si odnášali domov ako darček pre svojich najbližších.
Druhé tandemové vyučovanie bolo teraz v marci. Zamerané bolo k blížiacej sa Veľkej noci. Okrem teoretických vedomostí si vyskúšali aj svoje zručnosti. Vyrábali symboly sviatkov jari - sliepočku alebo kohútika.
V triede vládla pracovná priateľská atmosféra, všetci sme boli zahĺbení do práce pri ktorej sme sa rozprávali, počúvali piesne a nenápadne sme sa priučili praktickým technikám výroby stromčeka šťastia, či zvieratkám z prírodného materiálu. Určite si podobné činnosti zopakujeme aj nabudúce.
Pani učiteľky Barusová, Šulganová a usilovní žiaci 4.A triedy
Ponožková výzva
Uplynulý štvrtok (21. 3.) si viacerí žiaci a zamestnanci našej školy pripomenuli významný deň globálneho charakteru – Svetový deň Downovho syndrómu. Mnohí ho možno poznajú skôr pod označením „Ponožková výzva“. Práve do nej sa zapájajú ľudia po celom svete. „Obutie si“ dvoch rozličných ponožiek v sebe ukrýva čaro rešpektu a vnímania inakosti.
Svetový deň Downovho syndrómu každoročne pripadá na 21. marec. Symbolika je ukrytá v číslach tohto dátumu. Namiesto klasického spojenia dvoch chromozómov a vytvorenia chromozómového páru, pri tomto ochorení dochádza k strojeniu (tzv. trizómii) chromozómového páru s poradovým číslom dvadsaťjeden. Hoci sa laikovi môže zdať, že ide o zanedbateľnú odchýlku v začiatočných etapách vývinu, opak je pravdou. Trizómia 21. chromozómu sa prejaví v telesnej i duševnej rovine.
Hoci je Downov syndróm ťažkým neliečiteľným ochorením, ku ktorému sa neraz pridružujú iné choroby, je isté, že trpezlivosťou, láskou, správnym vedením a výchovou, no i podporou okolia a vierou v seba samého je možné dosiahnuť malé zázraky.
Biblická olympiáda 2023/2024 – dekanátne kolo
Dňa 21.3.2024 sa v Piaristickej spojenej škole sv. Jozefa Kalazanského konalo dekanátne kolo biblickej olympiády pod spoločnou témou : ,,Vytrvať vo viere“. Nad celou akciou držal ochrannú ruku otec Abrahám, ktorý sa snažil žiakom pomáhať, usmerniť a zbaviť akýchkoľvek obáv.
Našu školu boli reprezentovať Izabela Joštová /6.A/ a Barbora Eliášová /6.E/. V silnej konkurencii vybojovali 6. miesto.
Blahoželáme
Ponitrianske múzeum
Dňa 15. 3. 2024 sa aj deti z triedy 1.B zúčastnili interaktívneho vzdelávacieho programu v Ponitrianskom múzeu pod názvom:
„Šibi-ryby, mastné ryby, dávaj vajcia, vykrúcaj sa!“
Program sa venoval tradíciám Veľkej noci. Deti sa dozvedeli názvy dní, ktoré sú späté s Veľkou nocou, čo sa jedávalo cez pôst a aj počas Veľkej noci, aké zvyky sa dodržiavali na našom území. Spoločne s hudobníkmi si zaspievali a zatancovali pieseň, ktorú sa naučili a niektorí si zahrali i na netradičné hudobné nástroje. Pomyselne vyniesli z chotára Morenu.
Deti sa zapojili aj do prác v dielničkách majstrov. Vyrobili si originálne výrobky – ozdobili kamienky servítkovou technikou, vyrobili si zvieratká, zdobili vajíčka, vyšívali, sadili. Vyskúšali si prípravu veľkonočných dobrôt a zároveň ich s radosťou ochutnali. Krásne výrobky, ktoré vytvorili svojimi rúčkami, si odniesli domov.
Navigácia